Schengen Vizesi Bulunmayan 69 Bolivyalı 1500 Yolcuyu Mahsur Bıraktı

MSC Armonia adlı kruvaziyerde Brezilya’dan binip Barselona’ya gitmek üzere yola çıkan 69 Bolivyalı yolcu, Schengen vizesi olmadığı için karaya çıkmalarına izin verilmedi. Bu durum, geminin normalde Hırvatistan’a doğru hareket etmesi gereken rotasını değiştirerek Barselona Limanı’nda kalmasına neden oldu.

Bolivyalı yolcuların Schengen vizesi bulunmaması nedeniyle Avrupa limanlarında karaya çıkmakta zorluk çektiği Bolivya hükümeti tarafından yapılan açıklamada belirtildi. Sorunun çözümü için Madrid Büyükelçiliği aracılığıyla İspanyol makamlarıyla iletişime geçildi.

SORUMLU KİŞİNİN HABERİNİN OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRILIYOR

Polis kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Bolivyalıların pasaportlarındaki vizelerin sahte olduğu ve gemideki sorumlu kişilerin bundan haberdar olup olmadığının araştırıldığı aktarıldı.

Barselona Limanı’na, İspanya’da yaşayan akraba ve arkadaşları da gelerek Bolivyalı yolculara destek olmaya çalışıyor.

Bolivya vatandaşları, geçmişte Avrupa Birliği (AB) ülkelerine kısa süreli (en fazla 90 gün) ziyaretlerde vizesiz giriş yapabiliyordu. Fakat bu uygulama 2007 yılında kaldırıldı. Bolivya hükümeti ile AB’nin, kısa süreli seyahatlerde vize zorunluluğunun kaldırılması için 2015 yılında görüşmelere başlamasına karşın henüz bir gelişme kaydedilemedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir